Kazımın rəsul olmasına iman gətirənlərin diqqətinə

1 səhifə (Cəmi 4 səhifə) 1, 2, 3, 4  Sonraki

Kazımın rəsul olmasına iman gətirənlərin diqqətinə

Yeni mövzu  hənbəli_84 Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 2:01 pm

Mərhəmətli və Rəhmli Allahın adı ilə

Həmd olsun Allaha, Salavat və salam olsun Allahın elçisi Muhəmmədin (s) üzərinə

Ey Rəbbim! Köksümü açıb genişlət! İşimi yüngülləşdir! Dilimdəki düyünü aç ki, sözümü anlasınlar!

Hansısa insanlar Kazımın rəsul olmasına iman gətiriblər. Deyəsən hətta aralarında ali təhsillilər var. Aralarında ali təhsillilərin olması heç nəyə dəlil deyil. Avropada çoxlu sayda ali təhsilli insanlar var ki, “üç ilah” və ya “ateizm” əqidəsindədirlər.
Mənim bu mövzunu açmaqda məqsədim Kazım ilə apardığımız yazışmalarda müəyyən məqamları insanlara çatdırmaqdır ki, hamı görsün belə bir insan necə Allahın rəsulu və ya elçisi ola bilər.

Aşağıda Allahın izni ilə Möcüzəsi rəsulların mövzusunda gedən söhbətdən Sizə hissələri göstərirəm.

hənbəli_84

İsmarıc sayı : 71

Əvvələ qayıt Aşağa gitmek

Geri: Kazımın rəsul olmasına iman gətirənlərin diqqətinə

Yeni mövzu  hənbəli_84 Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 2:03 pm

1-ci MƏQAM. Özünü Allahın elçisi adlandıran şəxsin Quranı yaxşı bilməməsi.

Bu şəxs iddia edir ki, Quranda yalançı rəsullar ilə bağlı ayə yoxdur.

Sen. 07, 2012 10:35 am

Haci Kazim Ibrahimoglu yazıb:
Quranda yalançı peyğəmbərdən yox,yalan sayılmalarından söhbət gedir.
Quranda yalançı peyğəmbərlərə aid bir ayə göstərə bilərsinizmi?
Salam!

Mən ona dəlil kimi aşağıdakı Quran ayəsini göstərdim.

Sen. 07, 2012 10:48 am
hənbəli_84 yazıb:
Yalançı peyğəmbərlərə aid ayə gösətərə bilərəm:
6:93
Allaha qarşı yalan uydurandan və ya özünə vəhy olunmadığı halda: “Mənə də vəhy olunmuşdur”– söyləyəndən və: “Mən də Allahın nazil etdiyinin bənzərini endirəcəyəm”– deyəndən daha zalım kim ola bilər? Zalımları ölüm girdabında olduqda, mələklərin də əllərini uzadıb: “Canlarınızı çıxarın! Allaha qarşı nahaq sözlər söylədiyinizə və Onun ayələrinə təkəbbür göstərdiyinizə görə bu gün siz cəzalandırılacaqsınız!”(– dediklərini )bircə görəydin.
Bu ayə sübut edir ki, yalandan özlərinə vəhy olunduğunu iddia edən insanlar ola bilər.

Bu şəxs hətta Quran ayəsini gördükdən sonra belə inkar etdi, təkəbbürlük edib öz fikrində dönmədi.

Sen. 08, 2012 12:47 am
Yalançı rəsul olmaz, yalançı "inanan"olar.

Quranda isə yalançı rəsullar haqqında ayələr var:

1-ci dəlil ayə.
Allaha qarşı yalan uydurandan və ya özünə vəhy olunmadığı halda: “Mənə də vəhy olunmuşdur”– söyləyəndən və: “Mən də Allahın nazil etdiyinin bənzərini endirəcəyəm”– deyəndən daha zalım kim ola bilər? Zalımları ölüm girdabında olduqda, mələklərin də əllərini uzadıb: “Canlarınızı çıxarın! Allaha qarşı nahaq sözlər söylədiyinizə və Onun ayələrinə təkəbbür göstərdiyinizə görə bu gün siz cəzalandırılacaqsınız!”(– dediklərini )bircə görəydin.
Bu ayə sübut edir ki, yalandan özlərinə vəhy olunduğunu iddia edən insanlar ola bilər.

Ayənin təfsiri:
Diqqət yetirsəniz ayədə iki tip insan qeyd olunur

1-ci tip --- özünə vəhy olunmadığı halda: “Mənə də vəhy olunmuşdur”– söyləyəndən

Siz də deyirsiniz ki, "Mənə də vəhy olunmuşdur"

2-ci tip --- “Mən də Allahın nazil etdiyinin bənzərini endirəcəyəm”– deyəndən

Allahın nazil etdiyi nədir? Muhəmmədə (s) nazil olan kitab, Allahın qadağaları, əmrləri, nəsihətləri və s.

Siz də deyirsiniz ki, Allahın Muhəmmədə (s) nazil etdiyininin (əmrlər, qadağalar və nəsihətlər) bənzəri bizə də nazil olur.

Ayə sübut edir ki, yalandan özünü Allahın rəsulu elan edən insanlar var.

2-ci dəlil ayə.
3:86
İman gətirdikdən, Peyğəmbərin həqiqi (peyğəmbər) olduğuna şahid olduqdan və özlərinə aydın dəlillər gəldikdən sonra kafir olan adamları Allah necə doğru yola yönəldər?

Bu ayədə “həqiqi” sözünə diqqət yetirin. Bu ayə bir daha sübut edir ki, yalandan özünü rəsul olduğunu iddia edən insanlar ola bilər.

Nəticə 3. Kazım öz fikirlərinin səhv olduğunu (Quran ilə düz gəlmədiyini) görəndə də öz səhvini etiraf etmir və dediyində durur.

Redaktə edən: hənbəli_84, son redaktə tarixi: Ç.a. Sen. 11, 2012 2:24 pm, cəmi 1 dəfə

hənbəli_84

Yeni mövzu  hənbəli_84 Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 2:07 pm

2-ci MƏQAM. Kazımın rəsulluğunu təsdiq edən dəlilləri yoxdur.

Məlum olduğu kimi, Allah Öz elçilərini dəlillərlə göndərir ki, haqqı qəbul edən insanlar Allahın elçilərini tanısınlar və həqiqi olmasına inansınlar. Bunu Qurani Kərimdə çoxlu ayə sübut edir.

3:184
Əgər onlar səni yalançı hesab etsələr, (bil ki,) səndən əvvəl açıq-aydın dəlillər, müqəddəs yazılar və nur saçan Kitabla gəlmiş elçiləri də yalançı hesab etmişdilər.

2:87
Biz Məryəm oğlu İsaya da açıq-aydın dəlillər verdik

2:92
Musa sizə açıq-aydın dəlillər gətirmişdi.

Muhəmmədə (s) verilən dəlillər haqqında:
2:99
Biz sənə aydın başa düşülən dəlillər nazil etdik ki, onları da yalnız fasiqlər inkar edərlər.

Muhəmmədin (s) ən böyük dəlillərindən biri Qurandır.
4:174
Ey insanlar! Sizə Rəbbinizdən bir dəlil gəldi və Biz sizə parlaq bir nur (Quran) nazil etdik.

Quran kitabı möcüzələrlə və hikmətlərlə doludur. Quranda keçmiş ümmətlər haqqında rəvayətlər, ibrətamiz misallar insanı heyran edir. Quran insanın fitrətindən gələn tövhidi təsdiq edir və kamil şəkildə izah edir. Quran haqqında çox yazmaq olar.

Belə dəlili yalnız fasiqlər (Allaha asi olanlar) inkar edər.

Biz sənə aydın başa düşülən dəlillər nazil etdik ki, onları da yalnız fasiqlər inkar edərlər.

Kazımın isə rəsulluğunu təsdiq edən heç bir dəlil yoxdur.

Məsələn mən ondan Onun rəsulluğunu təsdiq edən dəlillərini istədim.

Sen. 09, 2012 10:40 am
hənbəli_84 yazıb:
Ona görə mən sənin həqiqi rəsul olduğunu sübut edən dəlillərivi istəyirəm.

2:87
Biz Məryəm oğlu İsaya da açıq-aydın dəlillər verdik
2:92
Musa sizə açıq-aydın dəlillər gətirmişdi.
2:118
Biz, yəqinliklə inanan bir xalqa dəlillərimizi bəyan etmişik.
2:211
İsrail oğullarından soruş ki, Biz onlara nə qədər aydın dəlillər göndərdik.
2:213
Halbuki (kitab) verilmiş şəxslər özlərinə açıq-aydın dəlillər gəl-dikdən sonra aralarındakı paxıllıq üzündən ixtilafa düşdülər.
3:86
İman gətirdikdən, Peyğəmbərin həqiqi (peyğəmbər) olduğuna şahid olduqdan və özlərinə aydın dəlillər gəldikdən sonra kafir olan adamları Allah necə doğru yola yönəldər?

Bəs sənin gətirdiyin dəlillər hardadır?

Qurandan ayələri dəlil gətirə bilməzsən, çünki onlar Muhəmmədin (s) dəlilləridir.

Sənin dəlillərin hardadır?

Kazım mənə Quran ayələrini dəlil kimi göstərdi. Ancaq Quran Muhəmmədin (s) dəlilidir. Kazım onları dəlil kimi göstərməyə haqqı yoxdur.

Sen. 09, 2012 4:56 pm
Haci Kazim Ibrahimoglu yazıb:Ənam--(7).Və əgər nazilimiz üzərinə sənin kitab kağızda və məsdirlər ona əlləri ilə, deyər o kəslər ki, inanmırlar: «Əgər bu, ancaq sehrdir aşkar!» (Cool.Və deyirlər: «Əgər yox nazil üzərinə mələk!» Və əgər nazilimiz mələk, qəzadır əmr, sonra nəzərsizdirlər!

Yunus--(2).Ə, insanlar üçün təəccüblü oldu ki, Biz vəhy edirik onlardan bir kişiyə ki: «Qorxut insanları və bəşarət ver inananlara ki, Rəbləri yanında doğru dərəcələri var!»? Kafirlər dedilər: «Həqiqətən, bu, aşkar sehrkardır!»

Sad--. (4).Təəccüb etdilər ki, onların özlərindən onlara nəzərə çatdıran gəldi. Və kafirlər dedilər: «Bu, yalançı sehrkardır!

Kazımın bu cavabını aşağıdakı ayə batil edir:

Kazımın cavab verdiyi ayələr bu fasiqlər haqqında idi ki, Muhəmmədin (s) rəsulluğunu təsdiq edən dəlilləri qəbul etmirdilər və əlavə möcüzələr (mələyin nazil olması və s.) istəyirdilər.

Biz isə əlavə möcüzələri yox, ayələrdə gələn rəsulluğu təsdiq edən ilkin dəlilləri istəyirdik.

Gördüyünüz kimi Kazım bu dəlilləri bizə təqdim edə bilmədi.

Redaktə edən: hənbəli_84, son redaktə tarixi: Ç.a. Sen. 11, 2012 4:01 pm, cəmi 1 dəfə

hənbəli_84

Yeni mövzu  hənbəli_84 Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 2:11 pm

3-cü MƏQAM. Kazım əgər həqiqi rəsuldursa öz rəsulluq vəzifəsini yerinə yetirmir.

Müzakirənin bir yerində Kazım aşağıdakı ayəni mənə dəlil kimi gətirdi:

Sen. 08, 2012 11:47 pm
Haci Kazim Ibrahimoglu yazıb:sən istədiyin cavabı Allahın ayələrindən ala bilərsən.
çünki mən bəşərəm,bu sənə qıcıq gətirə bilər.

Talaq--(11).Rəsul, tilavat edərək üzərinizə ayətini Allahın aydınlaşdırar, xaric etməsi üçün o kəsləri ki, inanırlar və əməlləri islahatdır, zülmətdən nura tərəf. Kim inanar Allah ilə və saleh əməl edə, daxil edər onu bağlara – cari olur altından onun nəhrlər, həmişəlik orada əbədi. Əlbəttə, yaxşıdır Allah onun üçün rizqnən.

rəsulunuz niyə sizə tilavat edib aydınlaşdırmır?
səni narahat edən sualları öz rəsuluna verməlisən:

Başqa bir ayədə də deyilir ki, rəsul ayələri izah etməlidir:

16:44
(Biz onları) aydın dəlillər və kitablarla (göndərdik). Sənə də Zikri nazil etdik ki, insanlara, onlara nazil olanı izah edəsən və bəlkə onlar fikirləşələr.

Mən neçə dəfə bir ayənin izah olunmasını istədim, Kazım həmin ayənin mənasını izah etmədi.

Sen. 08, 2012 10:24 pm
hənbəli_84 yazıb:
Suala dolğun cavab vermirsən. Mən gətirdiyim ayəni niyə təfsir etmirsən?
Məgər həqiqi rəsulun vəzifəsi Allahın ayələrini insanlara izah etmək deyil?

Yalançı Allah elçisi olmur, ancaq yalandan Allah elçisi olduğunu iddia edənlər olur.

Sən əgər mən dediyimlə razılaşmırsansa onda mənim dəlil gətirdiyim ayəni təfsir elə.

Rəsulun vəzifələrindən biri də budur ki, Allahın ayələrini insanlara izah eləsin. Buyur.

Sen. 09, 2012 10:40 am
hənbəli_84 yazıb:
Özün yazıbsan ki,
Talaq--(11).Rəsul, tilavat edərək üzərinizə ayətini Allahın aydınlaşdırar, xaric etməsi üçün o kəsləri ki, inanırlar və əməlləri islahatdır, zülmətdən nura tərəf. Kim inanar Allah ilə və saleh əməl edə, daxil edər onu bağlara – cari olur altından onun nəhrlər, həmişəlik orada əbədi. Əlbəttə, yaxşıdır Allah onun üçün rizqnən.

Rəsul olduğunu iddia edirsən. Neçənci dəfədir deyirəm ki, aşağıdakı ayəni izah elə. Niyə izah etmirsən? Öz vəzifəni niyə yerinə yetirmirsən?

Ən azından mən verdiyim izahda nəyin səhv olduğunu göstər.

Bu ayənin mənasının izahını Kazımdan ala bilmədim.

hənbəli_84

Yeni mövzu  hənbəli_84 Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 2:12 pm

Ey Kazımın rəsul olmasına iman gətirənlər, Sizə müraciət edirəm.

Məgər həqiqi rəsul bu xüsusiyyətlərə malik ola bilərmi? Siz özünüz də bəlkə Kazımın Quran ilə uyğun gəlməyən əməllərini müşahidə etmisiniz.

Allahdan qorxun, nə qədər gec deyil tövbə edin.

hənbəli_84

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 9:17 pm

6--104. De: "Rəbbinizdən sizə göz qabağında olan dəlillər gəlmişdir. Kim onları görsə, xeyri onun özünə, kim kor olsa zərəri onun öz əleyhinə olar. Mən sizin üstünüzdə gözətçi deyiləm".

6--130. Allah deyəcək: "Ey cin və insan tayfası! Məgər sizə öz içərinizdən ayələrimi xəbər verən və bu gününüzlə qarşılaşacağınız barədə sizə xəbərdarlıq edən elçilər gəlmədimi?" Onlar deyəcəklər: "Biz öz əleyhimizə şahidlik edirik!" Onları dünya həyatı aldatdı və onlar kafir olduqları barədə özlərinə qarşı şəhadət verdilər.

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

İsmarıc sayı : 264
Şəhər/ölkə : Bekke

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 9:18 pm

6--149. De: "Tutarlı dəlillər Allaha məxsusdur. Əgər O istəsəydi, sizin hamınızı doğru yola yönəldərdi".

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 9:20 pm

Bu, Bizim nazil etdiyimiz mübarək bir Kitabdır. Ona tabe olun və Allahdan qorxun ki, bəlkə sizə rəhm oluna.

Dinlərini parçalayıb firqə-firqə olanlarla sənin heç bir əlaqən yoxdur. Onların işi Allaha aiddir. Sonra Allah onlara etdikləri əməllər barədə xəbər verəcəkdir.

Bu, Mənim doğru yolumdur, onu tutub gedin. Başqa yollara uymayın. Çünki, o yollar sizi Allahın yolundan uzaqlaşdırar. Allah bunları sizə tövsiyə etmişdir ki, bəlkə pis əməllərdən çəkinəsiniz.

De: "Həqiqətən, Rəbbim məni doğru yola, həqiqi dinə, hənif İbrahimin dininə yönəltdi. O heç vaxt müşriklərdən olmamışdı".

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 9:22 pm

Ali-Imran--(31).De: «Əgər sevirsiniz Allahı və onda tabe olun mənə, sevər sizi Allah və bağışlar sizin üçün günahlarınızı!» Allah Ğəfurdur, Rəhimdir! (32).De: «İtaət edin Allaha və rəsula! Və əgər üz döndərsəniz, həqiqətən, Allah sevməz inanmayanları!»

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 9:25 pm

Nisa--64. Biz hər bir elçini, Allahın izni ilə, ona məhz itaət edilsin deyə göndərdik. Əgər onlar özlərinə zülm etdikləri zaman sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanma diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün bağışlanma diləsəydi, əlbəttə ki, Allahın tövbələri qəbul edən və Rəhmli olduğunu görərdilər.

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Ç.a. Sen. 11, 2012 9:27 pm

33--(39).O kəslər ki, təbliğ edirlər risalətini Allahın, çəkinirlər Ondan və çəkinmirlər bir kəsdən, ancaq Allahdan və kafidir Allah ilə hesab!

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 3:24 am

6--50. De: "Mən sizə demirəm ki, Allahın xəzinələri mənim yanımdadır. Mən qeybi də bilmirəm. Mən sizə demirəm ki, mən mələyəm. Mən yalnız mənə vəhy olunana tabe oluram". De: "Məgər korla görən eyni ola bilərmi? Məgər düşünmürsünüz?"

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 3:26 am

46--8. Yaxud: "Bunu özündən uydurmuşdur!" – deyirlər. De: "Əgər mən onu uydurmuşamsa, siz məni Allahdan gələn heç bir cəzadan xilas edə bilməzsiniz. O sizin Quran haqqındakı söz-söhbətlərinizi daha yaxşı bilir. Mənimlə sizin aranızda Şahid kimi Allah yetər. O, Bağışlayandır, Rəhmlidir".

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 3:29 am

46--9. De: "Mən peyğəmbərlərin birincisi deyiləm. Mənə və sizə nə üz verəcəyini də bilmirəm. Mən sadəcə mənə vəhy olunana tabe oluram. Mən yalnız açıq-aşkar xəbərdar edənəm!"

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  hənbəli_84 Bir Çər. Sen. 12, 2012 12:36 pm

Bu yazdıqlarının heç biri mənim yazdıqlarıma cavab deyil.
Çünki heç kim Muhəmmədi (s) Quranı bilməməkdə, dediklərinin Quran ilə zidd olmasında və öz rəsulluq vəzifəsini yerinə yetirməməkdə ittiham etməyib.

Sən Qurandan elə ayələr gətir ki, həqiqi rəsulları Quranı bilməməkdə ittiham etsinlər.

hənbəli_84

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:27 pm

Şura--(52).Belə vəhy edirik sənə ruhən əmrimizdən. Sən bilmirdin nədir kitab və nədir iman. Lakin etdik Biz onu nur olaraq. Hidayət edirik onunla kimi istəsək bəndələrimizdən və həqiqətən, sən hidayət edirsən tərəfinə yolun düzünün

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:28 pm

Rəd--(7).Və deyirlər o kəslər ki, kafirdirlər: «Məgər ona endirilməli deyilmi Rəbbi tərəfindən ayət?» Həqiqətən, sən nəzərə çatdıransan və külli ümmət üçün hidayət edən var.

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:30 pm

6--(147).Əgər səni yalançı saysalar, de: «Rəbbiniz geniş rəhmət sahibidir və Onun qəzəbi cərimə olunmuş qoumdan rədd olmaz!»

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:37 pm

10--(41).Əgər səni yalançı saydılar, de: «Mənim əməlim mənim üçün, sizin əməliniz sizin üçündür. Siz mənim əməlimdən uzaq və mən də sizin əməlinizdən uzağam»

(47).Külli ümmət üçün rəsul var. Onda ki, gəldi onların rəsulları, aralarında insafla hökm olunar və onlara zülm olunmaz!

16--(36).Və əlbəttə, qaldırdıq külli ümmətdə rəsul ki, Allaha ibadət edin və Tağutdan uzaq olun. Onlardan kimini Allah hidayət etdi və onlardan kiminin üzərində haqq oldu zəlalət. Seyr edin ərzdə və nəzər salın, necə oldu yalan sayanların aqibəti!

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:39 pm

16--(112).Allah məsəl vurur bir kəndi ki, onda əmin-amanlıq vardı. Külli məkandan ona bol ruziləri gəlirdi və onlar Allahın nemətlərinə küfr etdilər. Daddırdı ona Allah etdikləri əməllərə görə aclıq və qorxu libası. (113).Əlbəttə, onlara özlərindən rəsul gəldi və onu yalançı saydılar. Yaxaladı onları əzab və onlar zalim idilər.

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:42 pm

22--(42).Və əgər yalançı saydılar səni, fəqət yalan saymışdı onlardan qabaq qoumu Nuhun və Ad və Səmud. (43).Qoumu İbrahimin və qoumu Lutun (44) və Mədyən əshabı. Və yalançı sayıldı Musa və Mən möhlət verdim kafirlər üçün, sonra tutdum onları və necə oldu Mənim inkar etməyim!

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:45 pm

23--(105).Ə, Mənim ayətlərim siziə tilavat olunmadımı və siz onları yalan saydınız?

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:47 pm

25--(19).Fəqət yalançı saydılar sizi nə ilə ki, deyirsiniz və siz bacarmazsınız kənar etməyə və yardım etməyə. Və kim sizdən zülm edərsə, Biz ona daddırarıq böyük əzabı. (20).Və Biz göndərmədik səndən qabaq mürsəllərdən, ancaq ki, təam yeməsinlər və bazarlarda gəzməsinlər. Və etdik sizin bəzinizi bəzisinə sınaq - ə, səbr edəcəksinizmi? Və oldu sənin Rəbbin Bəsir!

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:54 pm

23--(44).Sonra göndərdik rəsullarımızı bir-birinin ardınca. Külli nə ki, gəldi ümmətə onun rəsulu, onu yalançı saydılar və Biz də göndərdik onların bəzilərini bəzisinin ardınca və onları hədislər etdik. Və Məhv olsun inanmayan qoum!

(48).Və yalançı saydılar hər ikisini və oldular həlak olanlardan.

26--(105).Nuh qoumu mürsəlləri yalançı saydı.

(123).Yalançı saydılar Adlılar mürsəlləri.

(141).Yalançı saydılar Səmudlular mürsəlləri.

(160).Yalançı saydı Lut qoumu mürsəlləri.

(176).Yalançı saydı Əykə əshabı mürsəlləri.

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Hacı Kazım Ibrahimoğlu Bir Çər. Sen. 12, 2012 4:54 pm

29--(18).Əgər yalan saysanız, fəqət yalan saydılar sizdən qabaqkı ümmətlər və rəsulun üzərində ancaq aşkar təbliğdir.

35--(4).Əgər səni yalançı saysalar, fəqət yalançı saymışdılar səndən qabaqkı rəsulları və Allaha tərəfdir qayıdışı əmrlərin.
. (25).Əgər səni yalançı saysalar, fəqət yalançı saydılar o kəslər ki, onlardan qabaq var idilər. Gəldi onlara rəsulları onların aydın bəyanatlarla və zəburla və nurlu kitabla.

38--(12).Yalan saydılar onlardan qabaq Nuh və Ad və Firaun qoumu ki, qüdrət sahibi idilər (13) və Səmud və Lut qoumu və Əykə əshabı. Həmin onlar dəstələr idilər. (14).Həqiqətən, küllisi yalan saydılar rəsulları və haqq oldu əzabım!

Hacı Kazım Ibrahimoğlu

Yeni mövzu  Sponsored content

Sponsored content

1 səhifə (Cəmi 4 səhifə) 1, 2, 3, 4  Sonraki

Əvvələ qayıt